Down Cafe’nin hikayesi...

☎ : 0212 216 66 64

2011 senesinin 20 haziran doğum günü olan Down Cafe; cafe de istihdam edilen 28 gencin annelerinin bir araya gelerek kurduğu Ader / Alternatif yaşamı destekleme derneği tarafından bir iktisadi teşekkül olarak işletilmektedir..

Bugün, 3 ü devlet projesi olarak Çocuk Esirgeme Kurumundan ve 36 calısan gence ulaşan Down Cafe, sabah 8.30 da acılmakta, gençlerin bir kısmı kendi başına ,diğerleri annelerinin yardımı ile saat 9.00 da 6 şarlı gruplar halinde ve 2 gönüllü anne ile gelip saat 16.30 da cafeyi terkettikten sonra, saat 17.30 kapanmaktadır.

Sabah cafeye gelen gençler, cafe ve masaların  temizliğine, peçete ve çatal kaşık ve bıçak düzenlemesine, anneler ile birlikte nefis yemeklerimizin servisine yardımcı olmaktadırlar. Saat 14.30 dan sonra müşteri durumuna göre sabah yaptıkları işlerin benzerlerini tekrarlayarak 16.30 da cafe yi tek etmektedirler.

Haftanın bir günü dönüşümlü olarak gelebilen gençlerimiz, ay sonunda maaşlarını ailelerine katkıda bulunduklarının bilinci  ile büyük bir sevinçle almaktadırlar..

Down Cafe; misyonunu bircok yönden geliştirerek, haftanın 5 günü calışan gençlerimizin hepsini hafta sonu Cafe de toplayarak, gönüllü hocalar eşliğinde, ritim, isaret dili, folklor, drama, tiyatro gibi kültürel faliyetlerle sosyal durumlarını pekiştirmekte ve neleri becerebildiklerini göstererek çok büyük bir farkındalık yaratmaktadır..

Yaklaşık 6 senenin sonunda oluşan ritim grubumuz, isaret dili grubu ile bir çok okullara davet edilerek, izmir marsı, bu son olsun, arkadasım eşşek gibi bazı parcaları hem ritim, hemde isaret dili ile birlikte çalarak, becerilerini gösterirken, diğer arkadaşlarından hiç bir farkı olmadıklarını, hatta üstün olduklarını topluma anlatmaktadırlar.. Geçmiş senelerde, porteks sanatçı ödül töreninde, Saint Josef Okulun da , Okay Temiz orkestrası ile birlikte çalarak, tüm ilgiyi çekmeyi başarmışlardır.

Diğer bir misyonumuz ise, sorumluluğunu kazanmış, ayağını yere basan genlerimizi, etrafımızdaki iş adamlarının veya büyük kuruluşların yanına işe sokarak hem ailelerinin hemde kendi geleceklerinin garantisine kavuşturmakta, haftanın bir günü cafe de calıştırarak, arkadaşlarından koparmadan ve yerine yeni gençlerimizi isthtam etmekteyiz.

Tüm Türkiye'ye rol model olan ve formatında tek olan Down Cafe, yurt çapında benimsenmiş ve engelli camiasında bu sosyal faaliyetinin eksikliğini  göz önüne koyarak, her şehirden telefonlar almakta, elinden geldiği kadar yardımcı olarak, bir çok Down Cafe'nin açılmasına ön ayak olmuştur.

Daha da sosyalleşme adına, 2012 senesinden itibaren, bir mobil Down Cafe projesi olusturan bu dernek, birer sene ara ile manisa da uretilen, üyemiz olan aileler tarafından calıştırılan iki adet cok sevimli mobil büfe ile, gençlerimizi yine dönüsümlü olarak ayni hizmet anlayışı ile calıştırmakta, halk ile daha da iç içe çalışan gençlerimize mali katkıda olurken, ana cafenin de ayakta durmasını sağlamaktadır ...

Saygılarımızla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP